Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Záhradné skleníky

Ako vybrať skleník?

Nadšení pestovatelia a milovníci záhradkárčenia majú na zriadenie skleníka hneď niekoľko dobrých dôvodov. Skoro na jar sa v ňom dá urýchliť množstvo letničiek aj veľa druhov zeleniny, okrem toho sa dá tento priestor skvele využiť na prezimovanie prenosných rastlín, ktoré neznesú mráz. Pri výbere skleníka sa okrem ceny zamerajme na veľkosť skleníka, materiál konštrukcie a výplne a typ skleníka podľa umiestnenia. Ďalej nás zaujíma spôsob vetrania a doplnkové príslušenstvo.

Veľkosť skleníka

Vhodná veľkosť záleží na plánovanom využití. Ak budeme pestovať len zeleninu, stačí nám skleník približne s veľkosťou 2,5 x 3 m (7,5 m2). Početná rodina s deťmi už bude vyžadovať skleník s veľkosťou minimálne 3 x 4,5 m (13,5 m2). Aby sme sa v skleníku nekrčili, je dobré vybrať skleník minimálne 2 metre vysoký. 

Materiál konštrukcie skleníka

Vyrába sa z troch typov materiálu: hliníka, oceľových profilov a žiarovo pozinkovaného plechu. Hliník je dnes materiálom číslo jeden. Je ľahký, tvárny, pevný. Nevýhodou hliníkových profilov je vysoká cena. Oceľové skleníky bývajú stabilné, oceľ však ľahko koroduje. Konštrukcia zo žiarovo pozinkovaného plechu sa vo veľkej miere používala skôr a je obľúbená dodnes. Žiarovo pozinkovaný plech najlepšie odoláva zaťaženiu snehom a vetrom.

Materiál výplne skleníka

Klasickým materiálom je skleníkové sklo, ktoré dobre absorbuje ultrafialové žiarenie, čo je dôležité hlavne v predjarnom období, kedy je intenzita slnečného svitu ešte nízka. Nevýhodou skla je riziko rozbitia, preto sa nedoporučuje používať tabuľa so silou pod 4 mm. Čím ďalej, tým viac sa na trhu presadzujú plastové materiály. Skleníky z polykarbonátových dosiek sa vyznačujú lepšími tepelne-izolačnými vlastnosťami, jednoduchšími montážami a dlhšou trvanlivosťou. Dosky sú nerozbitné. Skleníky z polymetylakrylátu sa vyznačujú dobrou priepustnosťou UV žiarenia, čo je v prípadoch predovšetkým tropických rastlín veľmi dôležité.

Typ podľa umiestnenia

Skleník staviame buď na voľnom mieste, podľa priestorových možností našej záhrady alebo ho môžeme pristaviť k domu. Skleníky pristavené k múru domu, môžu využívať akumulačné schopnosti múru. Ďalšou výhodou je možnosť privedenia vody a elektriny do skleníka. Nevýhodou je riziko tienenia a ohrozenia snehom spadnutým zo strechy domu. Pri výbere medzi voľným umiestnením skleníka na záhrade a skleníkom pristaveným k domu hrá rolu aj estetická stránka.

Spôsob vetrania

Veľmi dôležitý je spôsob vetrania skleníka, pretože v letných mesiacoch sa vnútorné priestory dosť zahrievajú. Veľmi užitočné je automatické otváranie a zatváranie okien podľa vnútornej teploty skleníka. Túto vlastnosť oceníme hlavne v prípade, že skleník nestojí vedľa domu alebo nie sme cez deň doma. Aspoň 10 percent presklenného plášťa skleníka by mali tvoriť otvárateľné vetracie okná.

Doplnkové príslušenstvo

Ako doplnkové príslušenstvo do skleníkov je možné zakúpiť automatické zavlažovanie, vykurovanie, poličky, tieniacu sieť z hliníkovej tkaniny, teplomery, odkvapy na zadržovanie dažďovej vody zo strechy skleníka, lampy na prisvetľovanie rastlín, police, stoly či plastové chodníky.

Nechcete na záhrade trvalú stavbu? Urobte si fóliovník. 

Fóliovníky sú menej nákladnou alternatívou skleníkov na pestovanie zeleniny počas leta. O dobrej tepelnej izolácii však nemôže byť ani reč, a tak niet divu, že sa v zime fóliovník nedá využiť. Príjemnou vlastnosťou je ľahká zmena stanovišťa, pretože fóliovník nepotrebuje stáť na pevnom základe. Doporučuje sa používať odolnejšie fólie s dobrou priepustnosťou pre svetlo a dlhšou životnosťou.
 Zriaďovacie ceny fóliovníkov vychádzajú priaznivo, ale kvôli nutnosti kupovať stále nové a nové plachty (väčšinou každých 5 rokov) nás fóliovník nakoniec vyjde drahšie ako zriadenie skleníka.

Pre malé záhradky odporúčame parenisko 

Parenisko je v podstate prízemný skleník, pretože sa vyrába z rovnakých materiálov. Rozdiel je v rozmeroch. Parenisko postavené v zeleninovej záhrade rozširuje možnosti pestovania sadeníc – niekedy umožňuje aj pestovanie plodín až do doby zberu. Po jarnom šaláte a reďkvičkách ho použijete napr. na zakrytie uhoriek a ďalšej zeleniny v chladnejšom období. Pre potrebu rodiny postačí parenisko s 2 až 5 oknami. Na vetranie pareniska môžete pootvoriť alebo úplne odstrániť všetky alebo niektoré okná. Pri kúpe vyberajte také, ktoré má okná zavesené a vybavené podperou, aby mohli zostať otvorené – okná bývajú ťažké a neskladné a zle sa s nimi hýbe.

Porovnať záhradné skleníky