Ako vybrať skleník?

S teplom v skleníku rastliny rýchlejšie rastú, kvitnú, plodia a navyše na ne nedosiahne žiadny rozmar počasia. Rovnako tak v ňom môžete s úžasnými výsledkami pestovať zeleninu. Skrátka, či už je vašou doménou výstavná orchidea alebo perfektná hadovka, vždy nájdete mnoho dôvodov, prečo si zaobstarať záhradný skleník. Ako vybrať skleník sa dočítajte v našom radcovi.

S teplom v skleníku rastliny rýchlejšie rastú, kvitnú, plodia a navyše na ne nedosiahne žiadny rozmar počasia. Rovnako tak v ňom môžete s úžasnými výsledkami pestovať zeleninu. Skrátka, či už je vašou doménou výstavná orchidea alebo perfektná hadovka, vždy nájdete mnoho dôvodov, prečo si zaobstarať záhradný skleník. Ako vybrať skleník sa dočítajte v našom radcovi.

Doba čítania 7 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať skleník - prvé rozhodovanie

Základné požiadavky

Záhradné skleníky môžete využívať buď iba v lete, alebo celoročne. V lete bude dôležité kontrolovať vysoké teploty kvalitným vetraním. Pri celoročnom používaní potom potrebujete vykurovanie. Klasicky môže ísť o elektrické akumulátory alebo rôzne priamotopy.

Zaujímavou možnosťou sú vykurovacie odporové káble, ktoré jednoducho napojíte na termostat a umiestnite priamo do záhonov. Pre dobrú účinnosť je však nutné udržovať zeminu stále vlhkú. Alternatívu predstavujú najrôznejšie vykurovacie podložky.

Pri kúpe sa zaujímajte aj o typ dverí. Klasické dvere sú náročnejšie na priestor a lepšie tesnia, ale posuvný variant sa zase ľahšie otvára. To oceníte zakaždým, keď sa budete chcieť dostať dovnútra s plnými rukami.

Umiestnenie a orientácia skleníka

Skleník stavajte tam, kam na vašu záhradu dopadá najväčšie množstvo svetla. Jeho intenzitu môžete vždy nejako regulovať – žalúziami, rohožami alebo bielym náterom, naopak nedostatok slnka sa kompenzuje veľmi zle (napr. UV lampami).

Zásadná je tiež orientácia skleníka. Na zimné využitie je vhodnejší východozápadný pôdorys. Pokiaľ bude hlavnou sezónou leto, zvoľte severojužný smer. Úlohu môže hrať aj smer vetra v záhrade. V zime a na jar sa dokáže priestor skleníka výrazne ochladiť, preto by mu mala byť vystavená čo najmenšia plocha.

Vždy berte do úvahy požiadavky rastlín na svetlo a jeho intenzitu. Všímajte si, ako na záhradu dopadá slnko a ktoré miesta sú naopak v tieni.

Rozmery skleníka

Ak chcete pestovať zeleninu pre celú rodinu, zvoľte modely s plochou aspoň 13,5 m². Väčšiu plochu oceníte aj vtedy, keď tu rastliny chcete nechať prezimovať.

Malý skleník bude mať najčastejšie cca 8 m² a rozmery zhruba 2,5 × 3 m. Taký skleník vystačí iba pre niekoľko rastlín. Tie by sa nemali navzájom príliš tiesniť, inak môže ľahšie dôjsť k prenosu rôznych chorôb alebo parazitov.

Rastliny môžu mať zároveň odlišné nároky na živiny a vypúšťajú do pôdy rôzne látky. Väčšia plocha je teda prakticky vždy lepšia.

Odolnosť konštrukcie

S rozmermi skleníka súvisí aj jeho odolnosť. Najjednoduchšie na stavbu a najmenej odolné budú menšie plastové skleníky. Najodolnejší bude hliníkový skleník a samozrejme oceľové konštrukcie.

Z výplní je na výber polykarbonátový skleník a klasický skleník zo skla. Pokiaľ plánujete väčší skleník, nevyhnete sa hĺbeniu základov.

Hliníková konštrukciaPolykarbonát Sklo

Skleníky so základmi a bez základov

Skleník bez základov je vhodný na nenáročné pestovanie bez zimného vyhrievania. Pokiaľ budujete väčší skleník s celoročným využitím, oplatí sa vám ho postaviť aj s betónovými základmi. Tie vykopte aspoň do hĺbky 60–80 cm kvôli premŕzaniu pôdy, samotnej kvalite podložia alebo výskytu škodcov.

Okolitý terén by mali základy prevyšovať aspoň o 20 cm. Ich vrchná plocha musí byť vodorovná, aby nedochádzalo ku kríženiu konštrukcie a zbytočne vysokému tlaku na jej výplň.

Spôsob vetrania

Všeobecne platí, že aspoň 10 % z celej plochy skleníka by mali tvoriť otvárateľné okná. Samotné vetranie potom môže prebiehať na manuálnej úrovni, kedy vy sami budete manipulovať oknami. Alebo môžete zvoliť automatické vetranie. Vďaka nemu sa môžu okná otvárať v určenú dobu alebo pri dosiahnutí konkrétnej nastaviteľnej teploty.

Ďalšou možnosťou vetrania je ventilátor, ktorý bude vzduch rozháňať po skleníku. Dlhodobo sa osvedčilo využívať tzv. komínový efekt, teda kombináciu odvetrávania horúceho vzduchu bočným a horným oknom.

Aký záhradný skleník podľa typu strechy

So sedlovou strechou

Skleník so sedlovou strechou je najčastejším typom. K jeho výhodám patrí skladné balenie, jednoduché zasklenie aj výmena tabuliek a všeobecne jednoduchšia manipulácia.

Pozor by ste si však mali dať na uchytenie jednotlivých okien či skiel, aby nedošlo k „vyskočeniu“ tabuľky. Síce už dávno nemusíte nič zaisťovať gitom, ale aj tak sa oplatí venovať pozornosť spôsobu uchytenia. Pôjde najčastejšie o klasické zasunutie do drážky, svorky, klik systém alebo skrutkovaný spoj.

Zvláštnym typom je skleník k stene, ktorý je „nalepený“ na dome. Výhodou je ľahší prívod vody či elektriny. Nezabudnite si ale dať pozor na prípadné tienenie alebo riziko padajúceho snehu zo strechy domu. Pokiaľ budete taký skleník stavať, nie je potrebné stenu domu akokoľvek izolovať (pokiaľ ju nebudete priamo kropiť). Tiež u tohto typu si môžete vybrať výplň - sklo alebo skleník k stene polykarbonát.

Skleníky k stene

Oblúkové

Oblúkové skleníky sú stále populárnejšie. Ide v podstate o stavebnicu, kedy na oblúkovú konštrukciu priskrutkujete polykarbonátové dosky. Z toho vyplýva, že sa vždy bude jednať o polykarbonátové oblúkové skleníky. Výhoda je jasná - nemusíte sa báť vypadnutia tabuľky.

Konštrukcia je odolná a polykarbonát dobre odoláva vplyvom počasia. K nevýhodám patrí do istej miery nemožnosť si skleník prispôsobiť (napr. pridaním vetracieho okna alebo strešného dielu).

Záhradné skleníky a materiál

Sklo

Ide o klasický materiál, ktorý dobre absorbuje UV žiarenie a ľahko sa čistí. Jeho zvrásnený variant dobre rozptyľuje slnečné lúče, a tak znižuje riziko spálenia rastlín. Nevýhodou je možnosť jeho rozbitia, preto by ste nemali používať sklo pod 4 mm hrúbky.

Polykarbonát

Nižšia hmotnosť, jednoduchšia montáž, dlhšia trvanlivosť a vysoká odolnosť - to špecifikuje tento materiál. Rovnako ponúka dobrú priepustnosť UV žiarenia, čo oceníte predovšetkým pri pestovaní tropických rastlín.

Kovová konštrukcia skleníka

  • Hliník je ľahko tvarovateľný, ľahký a znesie aj veľké zaťaženie. Profily bývajú navyše tvarované tak, aby bolo možné pripevniť rôzne druhy krytiny. Nevýhodou je vyššia cena. Tá je však odôvodniteľná vysokou kvalitou a odolnosťou.

  • Pozinkovaná oceľ bola v minulosti veľmi populárnym riešením a jeho obľuba stále trvá. Konštrukcia je pevná a odolná, pritom si udržuje ľahkosť a povrch je spravidla upravený tak, že nekoroduje. Znesie zaťaženie snehom aj ľadom.

  • Oceľ je z uvedených kovov najťažší, preto sú skleníky s oceľovou konštrukciou najstabilnejšie. Oproti hliníku sa navyše jedná o výrazne lacnejší variant. Majte však na pamäti, že tento materiál vyžaduje povrchovú úpravu proti korózii.

Rady na záver

Dnešné skleníky sú designované tak, aby ich konštrukcia bola čo najjednoduchšia, a to vrátane zasadenia tabuliek skla alebo polykarbonátu. Pokiaľ máte záhradu spolu s dielňou, nemalo by pre vás byť zostavenie skleníka väčším problémom. Väčšinou môžete navyše počítať s podrobným návodom.

Ak chcete, aby vám skleník vydržal dlhšie ako niekoľko sezón, musíte sa oň starať. Mali by ste kontrolovať uchytenie tabuliek a prípadné praskliny, ošetrovať konštrukciu proti korózii a premazávať pánty pri dverách a oknách. Pri drevených konštrukciách nie je od veci namorenie a napustenie dreva látkami, ktoré zvyšujú odolnosť.

Ďalšie užitočné články